شهید حجت الاسلام و المسلمین دکتر قاسم صادقی، دوم مهر سال 1315 در شهر گرمه پا به عرصه حیات گذاشت و در جریان 7 تیر و بمب گذاری دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی شهید شد.
 
شهید دکتر قاسم صادقی به تاریخ دوم مهر 1351 در گرمه چشم به جهان گشود . در سن هفت سالگی از مادر محروم و در 12 سالگی برای تحصیل و بهره برداری از مکتب پویای تشیع ، به حوزه علمیه مشهد عزیمت نمود . پس از تحصیلات مقدماتی در مدرسه « نواب» سطح را از محضر آیت الله قزوینی و خارج فقه را از محضر آیت الله میلانی استفاده نمود و در این رابطه به درجات عالی نائل آمد . سپس وارد  دانشگاه شد و پس از اخذ لیسانس به خدمت دبیری پرداخت و در کنار آن موفق به ادامه تحصیل و اخذ دکتری در رشته فقه وحقوق اسلامی وپس از چندی جهت تدریس وارد دانشگاه شد و بالاخره در دوره اول مجلس شورای اسلامی با تایید علماء طراز اول مشهد مقدس و حدود 7/59% آراء به عنوان نماینده مشهد وارد مجلس شورای اسلامی  گردید و در مجلس به عضویت در کمیسیون آموزش وپرورش ، فرهنگ و تحقیقات و تعلیمات عالیه در آمد .شهید دکتر صادقی از هنگامی که به صورت یک طلبه ساده در حجره مدرسه نواب میزیست ، تا زمانی که در سطح دانشگاه به استادی ویا در سنگر مجلس به نمایندگی پرداخت ، به صورت مسلمانی بی پیرایه ومتواضع زیست و همیشه در سنگر دفاع از اسلام و مقدسات آن بود . در دوران تحصیل دوستان او را به عنوان طلبه ای عادل و مجتهد می شناختند و در دوران استادی ، دانشجویان او را به صورت استادی برادر و مهربان استقبال می کردند .با توجه به مطالعاتی که در زمینه جهان بینی اسلامی داشت ، جلسات درس وبحث او کوبنده مخالفین  قرآن و سخنانش مشت محکمی بر دهان منکران الله بود و در سنگر توحید با کفر وشرک مبارزه می کرد .از شهید دکتر صادقی دو کتاب ، یکی در رابطه با مبداء ودیگری در رابطه با معاد و تعدادی مقالات به یادگار مانده است .شهید دکتر صادقی در طول عمر پر ثمر خویش به حج ، عتبات ، سوریه ، اردن ومصر سفر کرد . اخلاص وپاکی شهید صادقی به صورت با شکوهی در کارها یش می درخشید وبرای اجرای احکام الهی دلش می تپید . عاشق الله بود وسوز گداز  وتهجدش انسان را به یاد عارفان پاکباخته می انداخت ، تا بالاخره در جریان 7 تیر و بمب گذاری دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی شهید وبه آرزوی دیرینه اش رسید وبه لقاء الله پیوست .از شهید صادقی دو پسر به نامهای محمدو علی ویک دختر به یادگار مانده است که به لطف خدا راه پدر را ادامه خواهند داد .مقام معظم رهبری در سفر خود به استان خراسان شمالی  شهید دکتر قاسم صادقی از اهالی شهر گرمه را آیت استعداد معرفی نمودند.آرامگاه ابدی ایشان در شهر مقدس مشهد می باشد و دو مقبره دیگر در شهرهای گرمه و تهران به یادبود ایشان ساخته شده است.

شیخ رجبعلی بجنوردی
شیخ رجبعلی در ایور از توابع شهرستان گرمه زاده شد. تحصیلات دینی خود را در مشهد مقدس آغاز کرد و پس از سال ها اقامت در نجف اشرف به درجه اجتهاد رسید. از آن جا به زادگاه خود ایور بازگشت و به امور شرعی و هدایت مردم مشغول شد. از جمله کارهای او در ایور ساختن حمام و مسجد بود.دیری نپایید که شیخ به سبب اختلاف با سیدسالار، حاکم وقت جاجرم که نایب الحکومه سردار بجنورد در آن منطقه بود، تصمیم گرفت موطن خود را ترک کند. در بجنورد با همکاری مردم خیر به بنای مسجدی جنب حمام سراب اقدام کرد که به نام خود وی «مسجد شیخ رجبعلی» شهرت یافت.او به علت اختلاف با سردار، اغلب از طریق دری که بین حمام، مسجد و کوچه تعبیه شده بود رفت و آمد می کرد.از قول «حاج آقامیر» نقل می کنند که:چون سردار بجنورد، آب ده «فیروزه» را فروخته بود، برای تنظیم و امضای سند، شیخ را یافته نزد سردار می برند. سردار می گوید: «شیخ چند روزی است که آقایان علما را برای یک امضا معطل کرده ای.» شیخ جواب می دهد: «کسی که به امضای پدرش احترام نگذارد، امضای امثال ما برای او چه ارزشی دارد؟» بعضی از حاضران از او می خواهند که سند را امضا کند، اما شیخ مخالفت کرده، در حالی که آیینه خانه را ترک می کند بر آن ها نهیب می زند: شما مرد نیستید!در سال 1324 فرمان مشروطه از سوی مظفرالدین شاه اعلام شد. شیخ رجبعلی به «حاج جواد یزدی» گفته بود با شیخ «فضل ا... نوری» هم داستان بوده و گفته است: «شما الان فریب ظاهر را می خورید، این ها دوره های بعد از سر زن ها چادرها را می کشند.»او در مسجدی که به نام خودش معروف بود، منبر می رفت و وعظ می کرد و جماعت بسیاری در مجلس او شرکت می کردند. شیخ رجبعلی به علت مخالفت آشکار و صراحت بیان چند بار به مرگ تهدید شده بود.وی شخصیتی وارسته، باتقوا و مجتهدی مسلم بود. یک بار شخصی در نجف به خدمت یکی از علمای بزرگ برای حل مسئله مراجعه می کند، آن عالم می گوید: «مگر شیخ رجبعلی در بجنورد نیست که از ما می پرسی؟ارتحال شیخ در حدود سال 1331 هجری قمری (1290) شمسی روی داد.

 

اخبار استانداری
              
اخبار برگزیده