اطلاعات عمومی شهرستان گرمه
شهرستان گرمه با مساحت 2407 کیلومتر مربع در غرب استان خراسان شمالی واقع شده است.این شهرستان از شمال به شهرستان مانه سملقان و از جنوب و شرق  به شهرستان جاجرم و از غرب با استان گلستان و سمنان  همجوار است.و از اینکه پل ارتباطی استان خراسان شمالی با استان سمنان و گلستان است از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است.این شهرستان دارای آب و هوای گوناگون است به طوری که در قسمت های شمالی معتدل و کوهستانی و در قسمت های جنوبی آب و هوای گرم و خشک نیمه بیابانی می باشد.این شهرستان دارای 3 شهر و دو دهستان  با 15 روستا می باشدطبق اخرین سرشماری در سال 1390 جمعیت شهرستان 24599 نفر می باشد که سهم شهر گرمه 10716 و شهر درق 5153 و شهر ایور 3783 و بخش مرکزی 4947 نفر است.این شهرستان در دوران انقلاب و دفاع مقدس 153 شهید،13 آزاده و 400 جانباز تقدیم نموده است.این شهرستان به دلیل وجود حدود 600 کامیون در بخش حمل و نقل از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است.از جمله معادن مهم این شهرستان معدن سنگ پارسیان و معدن سنگ مرمریت درق می باشد.مهمترین آثار تاریخی و فرهنگی این شهرستان قلعه جلال الدین گرمه،باغ مزار گرمه،مسجد جامع شهر ایور،مسجد جامع شهر درق،سردابه های ایور،غار کفترک درق،بنای سنگ رباط قره بیل،کاروانسرای رباط عشق و از مهمترین صنایع دستی می توان به کلاه کرکی ،گلیم بافی و چوخه دوزی این شهرستان اشاره نمود.کلیه روستاهای این شهرستان از نعمت آب و برق و گاز برخوردار می باشند.از جمله جاذبه های طبیعی می توان به لاله های واژگون که سال 93 اولین جشنواره با حضور مسئولین استانی و شهرستان در منطقه خمبی می توان اشاره کرد.دانشگاه پیام نور تهنا مرکز آموزش عالی در  این شهرستان می باشد.این شهرستان در انتخابات سال 92 بیشترین میزان با 7/95%را به خود اختصاص داد
 
-جغرافیای سیاسی شهرستان گرمه:
شهرستان گرمه در جنوب غربی استان خراسان شمالی قرار گرفته و از شمال به شهرستان مانه و سملقان، از شمال غرب به استان گلستان، از غرب به استان سمنان، از جنوب و شرق به شهرستان جاجرم. این شهرستان با مساحت 2300 کیلومتر مربع دارای 2 شهر، 23 روستا و 77 آبادی است. اقتصاد این منطقه عمدتاً بر مبنای کشاورزی، دامپروری و در دهه­های اخیر حمل و نقل و صنایع وابسته است. با توجه به وضعیت اقلیمی کشاورزی در یشتر مناطق شهرستان به صورت آبی است و محصولات عمده زراعی عبارتند از گندم، جو، چغندر قند، پنبه، آفتابگردان، زیره و انواع صیفی­جات و محصولات باغی.
 
-جغرافیای طبیعی شهرستان گرمه:
شهرستان گرمه به طور کلی با توجه به میزان بارندگی­های سالانه جزو مناطق خشک قلمداد می­شود و اقلیم سرد و خشک و نیمه­بیابانی دارد. در این منطقه رودخانه دائمی وجود ندارد و کشاورزی منطقه مبتنی بر آبیاری با قنات و چاه­های عمیق و نیمه عمیق است. ارتفاعات واقع در شمال شهرستان که از شرق به غرب در حاشیه شمال شهرستان امتداد دارد در مواردی بیش از 2000 متر ارتفاع دارند و به طور کلی در مناطقی مانند دشت و رباط قره بیل باعث ایجاد آب و هوای ملایم ومرطوب­تری شده است. با وجود این بخش قابل ملاحظه­ای از اقلیم این منطقه کویری و استپی است.
 
-پیشینه تاریخی شهرستان گرمه:
شهرستان گرمه به لطف موقعیت راهبردی خود بر سر راه­های کاروانرو هماره مورد توجه قرار داشته و از دوران پیش از تاریخ تا ادوار متاخر اسلامی به طور پیوسته نقش بارزی را در تکامل فرهنگی خطۀ خراسان ایفا کرده است. وجود محوطه­های بزرگ از دوره­های مس- سنگی و عصر مفرغ از قبیل منجاق تپه و تپه­های پیش از تاریخی در سراسر دهستان گلستان از جمله استقرارهای پیش از تاریخی در اطراف روستای دشت در پهنۀ شهرستان گرمه آن را به یکی از مهمترین استقرارگاه­های بشری در خراسان شمالی بدل کرده است. پراکندگی زیاد محوطه­های باستانی مربوط به دوران اشکانی و ساسانی در این شهرستان، از شکوفایی این خطه در دوره تاریخی با بهره­گیری از موقعیت مناسب آن بر سر راه ابریشم و معادلات سیاسی و تجاری آن دوران حکایت دارد. وجود محوطه­های وسیع و فراوان از دوره­ی اسلامی از جمله ویرانه­های مربوط به چندین قلعه در اطراف شهر درق از قبیل محوطه­ی خواجه سنگاور، نارنج قلعه و بسیاری آثار دیگر، در کنار گزارش­های مورخان و جغرافیدانان دوره اسلامی مبنی بر ابادانی این دوره نشان از رونق و شکوفایی این منطقه در سراسر دورۀ اسلامی دارد. نزدیکی این منطقه به مراکز قدرت­های محلی همچون جاجرم و اسفرایین شکوفایی این خطه را دامن زده و باعث رشد فرهنگی آن شده بود. وجود چندین کاروانسرا و رباط همچون رباط عشق، رباط قره بیل و رباط دشت و نیز حوض­انبار و آب انبارهای ساخته شده در مسیر راه­های اصلی و فرعی برای استفاده مسافرین و کاروانیان، به بهترین وجهی شکوفایی منطقه در سده­های میانی اسلامی را بازگو می­کند. این منطقه تا اواخر دوره قاجار اهمیت خود را حفظ نمود تا اینکه با ورود تجهیزات حمل و نقل مدرن، احداث راه­های ترانزیتی و در پی آن حذف شبکۀ راه­های قدیم و متروک ماندن راه­های کاروانرو و کاروانسراها به تدریج از اهمیت آن کاسته شد و به سرعت افول کرد.
تعداد آثار ثبت ملی شهرستان بیش از 60 اثر می باشد .
 


 

اخبار استانداری
              
اخبار برگزیده